Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

OpenAI Gelecekte Dünyanın En Değerli Buluşu Olabilir!

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
268 Görüntüleme
Jasmine
(@jasmine)
Gönderiler: 38
Yönetici Admin
Konu başlatıcı
 

 

download

  

Son günlerde büyük önem kazanan ChatGPT aracından sorumlu OpenAI, Amerika Birleşik Devletleri’nin en değerli girişimlerinden biri olmaya çok yakın. The Wall Street Journal’ın bildirdiği üzere, şirket Thrive Capital ve Founders Fund’a 300 milyon dolar tutarında hisse satışı için görüşmeler yürütüyor.

Bu anlaşma gerçekleşirse OpenAI’nin piyasa değeri 29 milyar dolar üzerine çıkabilir. Bu miktar, 2015 yılında Elon Musk tarafından kurulan şirketin mevcut değerinin iki katından fazlasını temsil ediyor. Twitter, Tesla ve SpaceX’in CEO’su artık girişimin yönetim kurulunun bir parçası değil.

Gazeteye göre, yapay zekâ çözümleri geliştiricisinin değerlemesindeki olası artış, Amerikan pazarındaki en değerli girişimler arasında ilk 7’ye girmesine neden olacak. Bir önceki teklifte markaya yaklaşık 14 milyar dolar değer biçilmişti. 

Metinsel açıklamalardan görüntüler üreten DALL-E yazılımını yaratmasıyla da bilinen OpenAI, değerlemesini artırabilecek hisse satışı konusunda yorum yapmadı. Yayına göre, iş, çalışanlara ait kağıtların ticarileştirilmesini içeriyor.

Microsoft ile Ortaklık

Yeni yatırımlar elde etmeye yönelik gelişmelerin ortasında, girişim kısa süre önce Microsoft ile bir anlaşma daha yaptı. Windows’un sahibinin fikri, ChatGPT’yi Bing’e dahil ederek arama motorunu kullananlar için daha konuşmaya dayalı ve bağlamsal yanıtlar gibi iyileştirmeler sunmak.

OpenAI’nin eski ortağı olan dev Redmond, arama motoruna henüz gerçekleşme tarihi belli olmayan bu eklemeyle, Google’ın yüzde 83, Bing’in ise yüzde 9 payla tamamen hâkim olduğu pazardaki varlığını arttırmak istiyor.

 

Microsoft Office Programları için Chat-GPT Entegrasyonu Üzerinde Çalışmakta

images

Microsoft, OpenAI’nin ChatGPT dil teknolojisini Word, Outlook ve PowerPoint’te test ediyor. The Information’a göre, şirket Yapay Zekâ araçlarını Microsoft 365 üçlüsüne geniş ölçüde entegre etmeyi planlıyor. Yeni özellik, üretkenlik uygulamalarının belirli işlevlerini geliştirebilir. Bunun yanı sıra, belirli faaliyetleri “otomatikleştirerek” kullanıcıların günlük yaşamlarını iyileştirmek.

Yayına göre, GPT AI teknolojisi Outlook’taki arama sonuçlarını iyileştirebilir. Böylece kullanıcılar anahtar kelime kullanmak zorunda kalmadan e-postaları daha hızlı bulabilir.

Ayrıca, ChatGPT konuşma aracı otomatik olarak e-posta yazabilir. Örneğin, kişi yapay zekadan hasta olduğu için gelemeyeceğini belirten bir mesajı düzenlemesini isteyecek ve yazılım içeriği hazırlayıp gönderecektir.

Uzmanlara göre Microsoft, metin oluşturma teknolojisini uygulamalara entegre ederken bazı zorluklarla karşılaşacak. Bunlardan biri, genellikle yanlış verileri gerçek olarak kullanan ChatGPT’nin yanlışlığı olabilir ve bu, belirli görevlerin “otomasyonunu” engelleyebilir.

Bir başka engel de, metinleri bireysel kullanıcılar için bilgilerden ödün vermeden “kişiselleştirerek” gizlilik olacaktır. The Information, büyük teknoloji araştırmacılarının özel verileri kullanarak büyük modellerle yaptıkları ilk testlerde başarı elde ettiklerini belirtiyor.

Yapay zeka ile üretkenliği artırma

Site ayrıca Microsoft’un Teams’deki toplantı dökümlerini özetlemek için bu teknolojiyi kullanmayı test ettiğini de vurguluyor. Ayrıca yapay zeka, Dall-E 2 yazılımı tarafından üretilen görüntülerle PowerPoint sunumları oluşturabilir.

Proje CEO Satya Nadella’ya gösterilmiş olsa da, şirketin bu yetenekleri genel kullanıma sunup sunmayacağı konusunda herhangi bir ayrıntı yok. Şirketin Bing arama motorunun ChatGPT ile entegre bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planladığını ve bu sayede aramaları iyileştirmeyi ve Google ile daha rekabetçi hale gelmeyi hedefliyor.

 

Bu konu 1 yıl önce tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 12 Ocak 2023 03:04
Paylaş: