ÇED Kapsam Dışı Rap...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

ÇED Kapsam Dışı Raporu Nedir?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
106 Görüntüleme
yunusmendin
(@yunusmendin)
Gönderiler: 344
Noble Member
Konu başlatıcı
 

Site Adı: ÇED Kapsam Dışı Raporu Nedir?

Site URL: www.casem.com.tr/ced-kapsam-disi

 

ÇED kapsam dışı belgesi, projenin yer aldığı bölgenin ve diğer standartların ötesinde olması durumunda talep edilen bir belgedir. Belirli koşulları karşılayan projeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İl Müdürlükleri tarafından verilen ÇED Kapsam Dışı Belgesi'ne başvurabilirler. Bu bağlamda, ÇED Yönetmeliği çerçevesinde zorunlu bir uygulama olmayan projeler muaf kabul edilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 25 Kasım 2014 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan 19186 sayılı Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği kapsamında, Ek-1 ve Ek-2 Listelerinde belirtilen faaliyetler için gereken bir rapor olan Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, planlanan projelerin çevresel etkilerini değerlendirmeyi amaçlar. Peki ÇED raporu nedir? Projenin çevreye potansiyel olarak olumlu veya olumsuz etkilerini belirler, olumsuz etkileri önlemek veya en aza indirmek için alınacak önlemleri, seçilen yer ve teknoloji alternatiflerini değerlendirir ve projenin uygulanması sürecini izler ve kontrol eder. CASEM tüm bu konularda sizlere en iyi hizmetleri vermektedir.

ÇED Raporu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan faaliyetlerin işletmeler tarafından hazırlanması gereken raporlardan biridir. Bu rapor, ÇED Kapsam Dışı, ÇED gerekli değildir ve ÇED Olumlu Raporu olmak üzere farklı türlerde düzenlenebilir. ÇED Raporu'nun temel amacı, ekonomik ve sosyal gelişmeye engel olmadan, planlanan faaliyetlerin çevresel etkilerini önceden belirleyip gerekli tedbirleri alarak çevre değerlerini korumaktır. ÇED raporu ve merak ettikleriniz için casem.com.tr sitemizi tıklayabilirsiniz.

 
Gönderildi : 19 Aralık 2023 00:27
Paylaş: