Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Laboratuvar Ortamında Üretilen Beyin Hücreleri Bilgisayar Oyunu Oynadığı Açıklandı!

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
193 Görüntüleme
Jasmine
(@jasmine)
Gönderiler: 38
Yönetici Admin
Konu başlatıcı
 

kapak 140945

 

İnsan beyninin oluşumundaki sırrı ortaya çıkartmak, bilincin yerinde olması ve beynin koordinelerini ve fonksiyonlarını ele almak için birçok çalışmalar yapılıyor. Canlı beyin hücreleri ile teknolojinin birleştirilmesi araştırmadaki çalışmaların ilgi odağı halini alıyor. Bilim insanları hem insan hem de fare embriyosundan alınan kök hücreler laboratuvarda yüzbinlerce beyin hücresi üretti. bu sayede mini beyin oyunları da öğrenmeye açık hale geldi. bilgisayar oyununu beş dakikada öğrendi.

Üretimdeki uzmanlar mini beyinin çevresini algılamada tepki verebildiğini ve hissedebildiğini açıkladı.

Neuron dergisinde açıklanmış olan Cortical Labs şirketinden Dr. Brett Kagan, hem insandan hem de farelerden alınan embriyoar ile  laboratuvar ortamında  beslenilen ilk hissedebilen beyni ortaya çıkarttığı iddiasında bulundu.

Beyin hücrelerinin hissedebilmesi konusunda bazı uzmanlar bu durumda fazla ileri gidildiğinin düşüncesindeler. Dr. Kagan açıklamasında '' bu organizmayı tanımlamak adına açıklayıcı bir isim gündemde yok. Üretilen organizma dışardan herangi bir kaynaktan bilgi alıp işleyebiliyor ve tepki verbiliyor'' dedi.

tarihte ilk kez bir yapay beyin kendi gozunu gelistirdi iste tum detaylar 1629282569

2013 yılında ilk olarak üretilen mini beyinler çok küçük olduğundan genetik hastalıkları incelemek için kullanılmakta.

Bu çalışmalarda bir bilgisayar oyunu gibi ilk kez dış kaynaklardan uyarı aktarımında bulundu.

Üreticiler fare embriyosundan alınan kök hücreden şaşırtıcı bir şekilde 800.000 (sekizyüzbin) beyin hücresi büyüttüler. Oyundaki yön ve mesafeyi algılaması için beyini iletken elektrotlara bağlayıp aktarımı sağladılar.

Bu sayede beyin  kendi fonksiyonunu tanıyıp tepki vererek koordinasyonuna devam etti. Ne kadar fazla oyun oynarsa o kadar az enerji harcadı.

Oyunda ortaya çıkan olası bir değişimde kaldığı yerden tekrar devam edebilmesi için ekstra enerjinin harcanması olasıdır.

Üretilen mini beyinler oyunu beş dakikada öğrendi bu da üreticilerin önemli bir başarısıdır.

Buna bağlı olarak araştırma yapan ekipler beyinin bilinci olmadığından insan gibi bilgisayar oyunları oynadıklarının farkında olmadıklarını söylediler.

Dr. Kagan, bu teknolojinin  Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde test edilip kullanılabilir duruma geleceğini söyledi. 

Dr. Kagan “İnsanlar şimdi bir laboratuvar kabındaki dokuyu gördükleri zaman  aktif çalışır durumda olup olmadığını anlayabiliyor. Fakat beyin hücrelerinin bir amaca bağlı bir veriyi gerçek zamanlı işleme almaktır. Gerçek işlevlerinin kullanılabilir durumda olması, detaylı bir şekilde incelenebilecek fazlasıyla araştırma alanını gündeme taşıyor” ifadelerini kullandı.

Dr. Kagan bir sonraki çalışmasında yapacaklarını da ekledi: bundan sonraki çalışmalarda, alkollü mini beynin oyunu oynayabileceği hakkında durumları göz önüne alacğını bildirdi. 

İnsan  beyninin  alkole verdiği tepki ile aynı oranda tepki verdiği tatirde üretilen sistemin bir sonraki deneylerde de kullanım  için etkisini ortaya koyacak.

Bu konu 1 yıl önce 3 defa tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 12 Ocak 2023 01:33
Paylaş: