Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Beyin Değil, Yapay Zekâ ve Beyin Hileleri!

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
183 Görüntüleme
Jasmine
(@jasmine)
Gönderiler: 38
Yönetici Admin
Konu başlatıcı
 

 

yapay zeka 1 1

İnsan için zeka ne derece karmaşıktır ya da insan beyni ne kadar zeka ile ilişkilidirvb. sorulardan oluşan şaşırtıcı görüşler araştırmacıları harekete geçirip duruma açıklık getirmek için çalışabilirler.

 

İnsan beyni yoğun sinirlerini şu şekilde ilişkilendirmiştir:

İnsan beyni ağırlıklı olarak beyindeki nöron sayısının neredeyse tamanının düşünce dışı olan durumlarla alakalıdır. Bunun tam tersi yapay zekanın bu konu ile alakası yoktur. Yapay zekanın bu konuda gereklilik payı vardır. normal şartlarda ,işlevine devam eder ve gerek görüldüğü yerde ekstra uygulamalar yapılır. bu uygulamalar özel alana tabidir. Ses algılama,  görüntü algılama vb. durumların aşılması beklenmekte olup halihazırda tamamlanmamış konulardır.

674799

Beyin konusunda beyin değil zekayı taklit etmek konunun kendisi olacaktır. Beynin düşünsel alanında herhangi bir sınır yoktur. Yapay zekanın gelişiminde insan beyninin payı oldukça büyük ise ileri dönük teknolojilerin de yapay zeka aracılığı ile oluşabileceğini söyleyebiliriz. sınırsız bilgi ve kodlamalar devam ettiği sürece beyin yeniliklere sürekli açık olacak ve bu da yapay zekanın daha fazla gelişmesinde büyük rol oynayacak.

Düşünme ile alakalı olan beyin koordinasyonunun büyük önem arz eden tarafı veri tabanı yönetimidir. Hafıza ve düşünme ile alakalı aktarımlar zihinsel koordineyi oldukça canlı tutar. Halihazırda gelişmekte olan bir zekadır. 

Yapay zekadan beklenti çıtası oldukça yükseltilmiş durumda. Halihazırda birçok konuyu baştan sona algılayabilen çözebilen duygu durum sistemi olağanüstü bir durumda iken de daha da fazlası beklenmekte ileriki süreçlerde yapay zekanın daha da üst seviyeye çıkabileceği aşikar.

Beyini tamamen taklit edilecek diye kendimizi kasmaya gerek olmadığını söylemeliyiz. Beyin oldukça karmaşık bir düzenektir ve bu şekilde çalışmaktadır. Buna rağmen zihinsel oluşumlar gözlenebilmektedir.

BEYNİN YAPTIĞI HİLELER

Beyin o anki yaşanan duruma göre tepki verir ve belli başlı hileler ile çözüm üretir. Zihinsel koordinasyonda beyin içinde bulunduğu durumdan yola çıkarak en kısa zamanda ve fazla zaman harcamadan kısa yoldan sıra dışı hilelere yönelir. Bu durum yapay zekada da kullanılmalı düşüncesi insanları daha rahat bir yaşama sevk edeceğini gösterir. Beyin hile doğrultusunda üç farklı başlık altında kendini programlar.

Doğal refleks: beynin otomatik olarak verdiği tepkilerdir. Otomatik olarak verdiği tepki sırasında bilinç bu durumun dışındadır bir süre sonra verdiği refleks tepkisinden haberi olur. 

Bilinçli davranış: Sorunların ne kadar sıklıkla oluştuğu ile ilişkilendirilebilir. Bu durumun geçici sorunların çözümü için gereken bir unsurdur. Bulunan çözümü refleks haline getirir bu sayede beyinde oluşabilecek yeni sorunları çözebilmek için enerji ayırır. Buna benzer durumlar şartlı reflekstir aynı zamanda doğal refleks olarak ta bilinir. Şartlı refleksler art arda ortaya çıkıyorsa bu durum kademeli şartlı refleksi doğurur.

Şartlı refleks: beyinde düşünsel olarak alt kavramların oluşumunda rol oynar. Genel olarak canlı ve cansız olan her şeye verilen isimler bile birer şartlı reflekstir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu konu 1 yıl önce 2 defa tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 12 Ocak 2023 02:41
Paylaş: