Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Ses Taklidi Yapan VALL-E'nin Başarısı Endişe Edici

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
166 Görüntüleme
Sultan Sevim
(@sultan-sevim)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Microsoft'un VALL-E adlı yapay zeka aracıyla sadece 3 saniyelik bir kayıt kullanarak oluşturduğu ses örnekleri paylaşıldı.

 

 

Microsoft, ses taklidini başaran VALL-E adlı yapay zeka tarafından oluşturulan ses kaydı örneklerini yayınladı. VALL-E, sadece üç saniyelik bir ses kaydı kullanarak herhangi bir sesi taklit edebilir ve daha önce hiç söylenmemiş sözleri bile söyleyebilir. Bu özellikleriyle VALL-E, bazı endişelere de neden oldu.

 

VALL-E adlı yapay zeka aracı, insanların seslerini başarılı bir şekilde taklit edebilme yeteneğiyle dikkat çekiyor

Microsoft tarafından yayınlanan ses kaydı örnekleri, VALL-E'nin sadece 3 saniyelik bir kayıt kullanarak ses taklidi yapabildiğini gösteriyor. Yapay zeka, 60 bin saatlik İngilizce ses kaydı ile eğitilmiş.

Diğer yapay zeka araçlarının aksine, VALL-E bir kişinin hiç kullanmadığı ifadeleri bile söyleyebiliyor. Ancak bu özellik, önemli bir tehlike oluşturabilir. Örneğin, üç saniyelik bir ses kaydı alınarak hiç söylemediğiniz bir sözü VALL-E aracına söyletebilirler.

 

 

 

VALL-E, insanların sesini taklit ederek duygu ve tonuna dikkat ederek ses kaydındaki sözlerin gerçekte söylenmiş gibi anlaşılabilir. Yapay zeka aracıyla yapılan bazı ses kaydı örnekleri GitHub platformu üzerinden paylaşıldı.

Yayınlanan kayıtların bazıları oldukça doğal gibi görünse de bazılarının yapay zeka tarafından oluşturulduğu kolayca anlaşılabilir. Elbette, yapay zeka teknolojisi zamanla daha da gelişerek daha ikna edici kayıtlar üretmeyi başarabilir.

Şu anda, VALL-E henüz genel kullanıma açılmadı. Bu aracın herkes tarafından kullanıma açık olmaması gerektiği konusunda endişeler var çünkü kötü niyetli kişiler, sadece üç saniyelik bir ses kaydı ile bir kişinin sesini taklit ederek olumsuz sonuçlar doğurabilecek yeni sesler üretebilirler. Bu da, birçok insan için ciddi bir mağduriyet yaratabilir.

Bu konu 1 yıl önce tarafından 99ibrahim99 tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 10 Ocak 2023 23:48
Konu Etiketleri
Paylaş: