Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

IoT Nedir? Kullanım Alanları ve Kavramları Nelerdir?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
114 Görüntüleme
GaLaXY
(@galaxy)
Gönderiler: 33
Üye
Konu başlatıcı
 

 

IOT 802x570.png

 

IoT (Nesnelerin İnterneti - Nesnelerin İnterneti), fiziksel hayal (cihazlar, makineler, sensörler, araçlar vb.) internet üzerinden bileşenler iletişim kurabildiği ve veri paylaşabildiği bir teknoloji ve kavram ifade eder. IoT, geniş internet bağlantısı sayesinde bir ağa bağlanarak veri toplamasını, veri paylaşımını ve etkileşimde bulunmasını sağlar. Bu bağlantı daha sonra analiz edilerek gerçek dünya uygulamalarında kullanılabilir.

IoT teknolojisi, birçok farklı veri ve alanlarda kullanılır:

  1. Akıllı Ev ve Akıllı Şehirler: IoT, evdeki cihazları (termostatlar, aydınlatma sistemleri, güvenlik kameraları) internete bağlantısını ve elektrik tesisatını kurmasını sağlar. Bu, evlerin verimli daha, güvenli ve kullanıcı dostu hale getirilmesini sağlar. Akıllı şehirlerde de benzer şekilde altyapı, ulaşım, enerji yönetimi gibi alanlarda IoT teknolojileri kullanılmaktadır.

  2. Endüstriyel Otomasyon ve Üretim: IoT, fabrikaların makinelerinin ve ekipmanlarının veri toplamasını ve performansını izlemesini sağlar. Bu sayede üretim yöntemleri daha etkili hale getirilir, bakım prosedürleri optimize edilir.

  3. Tarım ve Tarım Teknolojileri: IoT, tarım alanı toprak nem sensörleri, hava durumu cihazları ve traktörler gibi cihazların veri toplamasını ve analizini sağlar. Bu, sağladığı artışları ve kaynakları optimize eder.

  4. Sağlık ve Sağlık İzleme: Akıllı sağlık cihazları, hastaların sağlık durumlarını izleyebilir ve verilerini sağlık profesyonelleri ile paylaşabilir. Bu, uzaktan sağlık takibi, teşhis ve tedavi yöntemlerinin parçalarına katkı sağlar.

  5. Otomotiv: Otomobil cihazları, araçlarda yer alan sensörler ve bağlantılı cihazlar sayesinde kullanımdan yararlanma ve kullanımdan izlenebilir. Ayrıca, otonom araçlar için gerekli veri toplama ve işleme IoT teknolojisi ile sağlanması.

  6. Enerji Yönetimi: Elektrik ve enerji işletmesi, ağlarını daha verimli bir şekilde kullanma ve tüketim desenlerini analiz etmek için IoT teknolojilerini kullanır.

  7. Perakende: Mağazalar, müşteri tercihlerini analiz ederek stok yönetimini optimize edebilir ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi sunabilir.

IoT teknolojisi, yapılandırmaları, analizi ve uygun uygulamalara dönüştürülmesi sayesinde birçok verimlilik inovasyonu, verimliliğin artırılması ve yeni iş modellerinin düzenlenmesine olanak sağlar.

 

 
Gönderildi : 17 Ağustos 2023 19:17
Paylaş: