Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Tekstil Fabrikalarında Yapay Zeka Uygulaması

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
191 Görüntüleme
GaLaXY
(@galaxy)
Gönderiler: 33
Üye
Konu başlatıcı
 

5a33e27118c7731d648c0ff2

Hugo Boss Tekstil fabrikasında kullanılan artırılmış gerçeklik ve sesli komut teknolojileri, üretim hatları ile entegre edilerek birleştirildi. Bu uygulamalar sayesinde Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteren fabrikada üretim süreci daha verimli hale getiriliyor.

Hugo Boss Tekstil fabrikası, Ege Serbest Bölgesi'nde faaliyet gösteriyor ve arttırılmış gerçeklik ve sesli komut teknolojilerinin kullanıldığı uygulamalar üretim hatlarıyla birleştirilerek inovatif bir üretim süreci oluşturuldu. Fabrikanın yaklaşık 65 bin metrekarelik kapalı alanında çalışan yaklaşık 3 bin 800 kişi, yılda yaklaşık 900 bin adet takım elbise, 2 milyon adet gömlek ve 550 bin parça kadın giysisi üretiyor.

Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdürü Joachim Hensch, fabrikanın Hugo Boss markasının ana üreticisi konumunda olduğunu vurgulayarak, diğer tekstil gruplarının üretimlerini Doğu Avrupa ve Asya ülkelerine taşırken, Hugo Boss'un İzmir'deki fabrikasını 1999 yılından beri büyüterek bugünkü konumuna getirdiğini belirtti. Fabrikadaki yenilikçi uygulamaların tanıtımı amacıyla düzenlenen basın gezisinde konuşan Hensch, üretim sürecinde kullanılan teknolojilerin kaliteyi artırdığına dikkat çekti.

Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdürü Joachim Hensch, fabrikalarında gerçekleştirdikleri yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu. Hensch, fabrikalarında artık "daha akıllı ve daha mutlu bir fabrika" hedefiyle çalıştıklarını ve fabrikanın tam anlamıyla dijital bir ikizini oluşturacaklarını belirtti. Bu sayede üretimi ham madde girişinden teslimata kadar dijital platformda izlenebileceklerini ifade etti.

Endüstri 4.0 sürecine adım adım yaklaştıklarını belirten Hensch, kullandıkları yapay zekanın tamamen kendi içlerinde oluşturdukları bir Ar-Ge grubu tarafından geliştirildiğini söyledi. Personelin özelliklerine ve yeteneklerine hakim olduklarını, üretilecek ürünün özelliklerini ve üretim sürecinin ihtiyaçlarını bildiklerini belirten Hensch, yapay zeka sayesinde üretim planlarını oluşturduklarını, üretimi takip ettiklerini ve eksikleri belirleyebildiklerini ifade etti. Hangi bölümün ne kadar kapasiteyle çalıştığını da görebildiklerini belirten Hensch, artırılmış gerçeklik ve sesli komut teknolojilerinin kullanıldığı uygulamaları üretim hatlarına entegre ettiklerini ve yapay zeka uygulamalarını 2018 yılı sonuna kadar üretim ve yönetim sistemlerine entegre etmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Tekstil fabrikasında robot tasarımı yapıldı

Hugo Boss Tekstil Sanayi Genel Müdürü Joachim Hensch, fabrikanın içinde yer alan Technolab biriminde otomasyon robotları tasarlayıp ürettiklerini belirtti. Hensch, fabrika içinde bulunan gömlek manşetlerine ilik açıp düğme diken robotun da bu birim tarafından geliştirildiğini açıkladı.

Bir sonraki aşamada, manşetleri diken robot kolu da üretilecek. Hensch, "Amacımız bütün üretimi robotlaştırıp istihdamı düşürmek değil. Amacımız işimizi daha iyi yapabilmek. Ne kadar robot kullanırsak kullanalım, bunların işletilmesi için insana ihtiyacımız olacak. Dikiş makinesi kendi iğnesini ve ipliğini değiştiremez" dedi.

 
Bu konu 1 yıl önce 2 defa tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 30 Ocak 2023 18:54
Paylaş: