Google, Yazıyı Müzi...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Google, Yazıyı Müziğe Dönüştüren Yapay Zeka Üretti

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
225 Görüntüleme
Sultan Sevim
(@sultan-sevim)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Google'dan Yazıyı Müziğe Dönüştüren Yapay Zeka!

 

 

Yapay zeka alanında sıradışı gelişmeler yaşanıyor. OpenAI üreticilerinin başında gelen ChatGPT ile DALL-E 2 gibi çalışmalardan sonra yapay zeka konusunda büyük bir gelişme yaşandı. Yapay zeka alanında uzunca bir süre çalışmalar yürüten Google, yazıyı müziğe çeviren uygulamasını tanıttı.

MusicLM adıyla tanıtılan yapay zeka, karışık metinleri başarılı bir şekilde müziğe dönüştürebiliyor. Kolay kullanımıyla dikkat çeken Google yapay zekası, şuanlık kullanıma kapalı.

 

280 Bin Saatlik Veriyle Geliştirildi

 

 

Google'ın yapay zeka ekibinin son teknolojisi olan MusicLM, 280 bin saatlik veriyle geliştirildi. Etraflı veritabanı sayesinde herbiri farklı müzik türlerini başarılı bir biçimde sunabilen MusicLM, soyut istek parçaları bile yerine getiriyor.

24 kHz frekans arasında ses üretebilen yapay zeka, 30 saniyelik kısa parçaların yanında 5 dakikaya kadar uzayan özgün üretimler yapıyor. MusicLM'den süreler arasında ne tür müzik istemekte mümkün.

Yapay zekanın oldukça ilginç yeteneklerinden biri de mırıldanmayı çeşitli müzik aletleri kullanarak müziğe dönüştürmesi. Örnek olarak, yapay zekayı geliştiren kişi ünlü "Bella Ciao" şarkısını mırıldandığı anda ezgi; acapella, elektronik synth ile gitar solosu olarak üretilebilme yeteneğine sahip.

Google'ın yapay zeka kullanarak ortaya çıkardığı 5500 müzik - metin ikilisi, herkese açık olarak paylaşıma sunuldu. Şuanlık kullanıcılara kapalı durumda yapay zekanın ne amaçla kullanılabileceği belli değil.

 

Bu konu 1 yıl önce 2 defa tarafından 99ibrahim99 tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 1 Şubat 2023 17:18
Konu Etiketleri
Paylaş: