Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zeka, İnsan Hafızası Gibi Kullanılabilecek

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
174 Görüntüleme
Sultan Sevim
(@sultan-sevim)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Bir ABD teknoloji firması, insan hafızası işlevlerini yerine getirebilen bir yapay zeka geliştirdi.

 

 

Heyday adlı ABD merkezli bir teknoloji firması, insan hafızası işlevine sahip yapay zeka teknolojisi geliştirdi. Bu teknolojinin insan hafızasını güçlendirebileceği düşünülürken, bazı uzmanlar insan hafızasının internet gibi faktörler nedeniyle zayıfladığına dikkat çekiyor.

Ancak, yapay zekanın insan hafızasına entegre edilmesiyle ilgili etik sorular da gündeme geliyor. Bazı insanlar, bu durumun insanın insan olma özelliklerini kaybetmesine neden olabileceği endişesini dile getiriyor.

 

İnternet, günümüzde bilgiye erişimde en yaygın araçlardan biri haline geldi. İnsanlar, hafızalarında tuttukları birçok bilgiyi internet tarayıcıları gibi programlarda depolayabiliyorlar. Ancak Heyday tarafından geliştirilen yapay zeka, diğer internet arşivi uygulamalarından farklı olarak, insanların dikkatlerini neye verdiğini takip edebilecek.

Heyday yapay zekası, insanların tıkladığı linklerin yanı sıra paragrafların okunma süreleri ve anahtar kelimelerin takibi gibi işlevlere de sahip olacak.

Heyday CEO'su Samiur Rahman, yapay zekanın aslen hatırlama işlevi yerine yaratıcı düşünme ve analiz gibi yetenekleri geliştirmeye yönelik olduğunu belirtiyor.

Bazı insan bilimleri uzmanları, beynin de vücut gibi sağlıklı ve sürekli çalışır halde tutulması gerektiğini belirterek, son 20 yılda zayıflayan hafıza yeteneğimizin Heyday'ın benzer projeleriyle daha da kötüleşebileceği konusunda uyarıyorlar.

Bu konu 1 yıl önce tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 28 Ocak 2023 13:26
Konu Etiketleri
Paylaş: