Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zeka İle Eğitimde Değişenler Neler?

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
257 Görüntüleme
GaLaXY
(@galaxy)
Gönderiler: 33
Üye
Konu başlatıcı
 

Teknolojik ilerleme birçok endüstriyi değiştiriyor. İnternet ve cep telefonları gündelik hayatımızı etkileyen iki önemli teknoloji haline geldi. Eğitim sektörü de teknolojik dönüşümden nasibini alıyor. Yapay Zeka (AI) eğitim sektörünü de dahil olmak üzere tüm endüstrileri etkileyen bir teknoloji haline geldi.

Yapay Zeka'nın Eğitimdeki Yükselişi

2017 ile 2021 yılları arasında ABD'de eğitim alanındaki yapay zeka kullanımının yüzde 47,5 oranında artacağı tahmin ediliyor. Yapay zeka, öğretmenlerin iş yapma biçimlerini ve öğrencilerin öğrenme biçimini değiştiriyor. Pazar araştırması verilerine göre, eğitimde küresel yapay zeka kullanımının yıllık yüzde 45 büyüme oranına sahip olduğu ve 2025 yılına kadar 5,80 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yapay Zeka'nın Eğitimdeki Rolleri

Kişiselleştirilmiş Öğrenme: Bireysel bir öğrencinin özel ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bir öğrenme süreci, eğitimciler için her zaman bir öncelik olmuştur. Yapay zeka sayesinde öğrencilerin öğrenme düzeyleri takip edilerek, öğrenme süreci kişiselleştirilebiliyor. Yapay zeka, öğrencilere, okul öncesi seviyeden üniversite düzeyine kadar gereken “zorlanma” alanlarını sunan ve boşlukları belirleyen öğrenme, test etme ve geri bildirim yöntemlerini kapsayan; bilgi verme ve yeri geldiğinde yeni konulara yönlendirme hizmetleri sunan ‘akıllı öğretim tasarımı’ platformları sunabiliyor.

Görevlerin Otomatikleştirilmesi: Yapay zeka, öğretmenlerin çok sayıda organizasyonel ve idari görevin yanı sıra, sınıf ortamını da yönetmek zorunda oldukları görevleri otomatikleştirmek için kullanılabiliyor. Öğretmenlerin ev ödevlerini değerlendirmek, sınav notu vermek, gelişim raporu hazırlamak gibi görevleri yapay zeka sayesinde otomatik hale getirilebiliyor.

Yapay Zeka İle Eğitimde Yenilikler

Yapay zeka araçları, eğitim alanında öğrencilerin öğrenme süreçlerinde daha fazla seçenek ve kolaylık sunmaktadır. Öğrencilerin farklı seviyelerde öğrenme ihtiyaçlarına ve fiziksel engellerine uygun, küresel olarak kullanılabilir eğitim araçları yapay zeka sayesinde mümkün hale gelmektedir. Presentation Translator gibi PowerPoint eklentileri, eş zamanlı altyazı ile öğretmenin söylediklerini takip etmek isteyen öğrenciler için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu sayede, okullarında olmayan bir konuyu öğrenmek isteyen veya hastalık vb. nedenlerle devamsızlık yapan öğrenciler de dahil olmak üzere, her öğrenci için eşit bir öğrenme imkanı sunulmaktadır.

Akıllı içerik oluşturma, yapay zeka tarafından desteklenen bir diğer yeniliktir. Bu sayede, öğretmenler ve öğrenciler için özelleştirilmiş eğitim araçları oluşturulabilir ve dijital dersler, çalışma kılavuzları ve dijital ders kitapları gibi küçük boyutlu öğrenme programları hazırlanabilir. Ayrıca, simülasyon, görselleştirme ve web tabanlı çalışma ortamları da yapay zeka ile güçlendirilerek, farklı öğrenme stillerine uygun görsel materyaller sunulabilir.

Yapay zeka aynı zamanda, öğrenme içeriğinin güncellenmesi ve 7/24 yardım gibi öğrenci odaklı hizmetlerin sunulması için de kullanılabilir. Yapay zeka destekli sohbet robotları, öğrencilerin herhangi bir zaman ve yerde herhangi bir konuda yardım alabilecekleri asistanlar olarak hizmet vermektedir.

Öğretmenlerin eğitim konularında güncel kalması ve bilgi sahibi olmaları da yapay zeka ile desteklenebilmektedir. Yapay zeka, öğretmenlere detaylı bilgi erişimi sağlayarak kendilerini eğitmelerini veya geçmiş bilgilerini geliştirmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, öğretmenler daha donanımlı bir şekilde öğrencilerine destek verebilirler.

Yapay zeka, becerilerin ve test sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olan bazı araçlarda uygulanarak öğretim çözümlerinin olgunlaşmasına katkıda bulunuyor. Ancak asıl hedef, okulların ve öğretmenlerin potansiyellerini artırarak daha fazlasını yapabilmesine olanak tanımaktır. Yapay zeka, öğretmenlere benzersiz insani yeteneklerini kullanma özgürlüğü sunarak, eğitimciler için paha biçilmez bir fırsat yaratıyor. Eğitimde yapay zekanın vizyonu, öğrencilerin en iyi sonuçları elde etmek için öğretmenlerle birlikte çalıştığı bir vizyondur. Bugünün öğrencileri, gelecekte yapay zekanın gerçeklik olduğu bir dünyada yaşayacakları için, eğitim kurumlarının teknolojik imkanları mümkün olduğunca geniş kapsamlı sunması son derece önemlidir.

Bu konu 1 yıl önce 4 defa tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
Bu konu 1 yıl önce tarafından 99ibrahim99 tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 15 Şubat 2023 16:19
Paylaş: