Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zeka İşimizi Elimizden Alacak mı?

3 Gönderiler
3 Üyeler
2 Likes
273 Görüntüleme
PudraSekeri
(@pudrasekeri)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı
 

vintel VMy3bn6

 

Son iki yıl içinde, şirketler teknolojinin önemini daha da arttırdı ve iş süreçlerinin bir parçası haline getirdi. Bu süreçte, pek çok iş insanlar yerine makineler ve yapay zekalar tarafından gerçekleştirilmeye başladı ve bu durum farklı meslek dallarında değişimlere ve kaymalara neden oldu.

World Economic Forum'un yayınladığı "The Future of Jobs" raporu, kaybolan ve yeni ortaya çıkan iş kollarına işaret ediyor. Fiziksel güç veya analitik zeka gerektiren işler, makine ve yapay zekalar tarafından ele alınırken, yönetim, insan ilişkileri, satış veya yazılım gerektiren işler hala insanların denetiminde kalmaya devam edecek.

Önümüzdeki yıllarda, yeni teknolojilerin endüstri büyümesini yönlendirmesi ve yeni iş rolleri ve becerilerine olan talebi artırması bekleniyor. Bir rapor, şirketlerin yeni teknolojilere yanıt olarak işgücünü yeniden yapılandırmayı beklediğini gösteriyor.

Günümüzün en önemli konularından biri, insanlar ve makineler arasındaki mevcut görevlerin yeniden tanımlanmasıdır. 2025 yılına kadar, yapay zeka ve makinelerin öncelikle veri işleme ve analiz rollerine odaklanması, aynı zamanda bazı idari görevlere ve geleneksel el emeğinin belirli yönlerine dahil olması bekleniyor. İnsan emeğinin itibarını koruması beklenen görevler arasında yönetim, tavsiye verme, karar verme, muhakeme, iletişim ve etkileşim yer alır.

view

İnsanlar ve makineler tarafından gerçekleştirilen görevlerin payı, 2020 ve 2025

Son yıllarda, önemi artan ve azalan iş görevleri istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Artan taleple birlikte, en çok rağbet gören pozisyonlar arasında analistler ve bilim insanları, yapay zeka ve makine öğrenimi uzmanları, robotik mühendisleri, yazılım ve uygulama geliştiricileri ile dijital dönüşüm uzmanları yer alıyor. Ayrıca, süreç otomasyonu uzmanlığı, bilgi güvenliği analistliği ve nesnelerin interneti uzmanlığı gibi yeni iş görevleri de ortaya çıkmaktadır. Bu rollerin ortaya çıkması, otomasyonun hızlanmasına ve siber güvenlik risklerinin yeniden canlanmasına neden olabilmektedir.

Ek olarak, belirli endüstrilerdeki gerekliliklere yanıt olarak bir dizi yeni rol ortaya çıkacaktır. Örneğin, otomotiv sektöründe malzeme mühendisleri, tüketici sektöründe e-ticaret ve sosyal medya uzmanları, enerji sektöründe yenilenebilir enerji mühendisleri, finansal hizmetlerde fintech mühendisleri, sağlıkta biyologlar ve genetik uzmanları ile madencilikte uzaktan algılama bilim insanları ve teknisyenleri gibi roller öne çıkabilir.

Yeni teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, bazı iş rolleri yerini yenilere bırakacak ve 2025 yılına kadar bu değişimler belirgin bir şekilde görülecek. Örneğin, veri giriş memurları, idari yöneticiler ve sekreterler, defter tutma ve bordro memurları, muhasebeciler ve denetçiler, meclis ve fabrika işçileri ile işletme hizmetleri gibi roller teknolojinin etkisiyle yerini farklı alanlara bırakabilir.

Ancak, bu durum sadece kötü bir tablo olarak değerlendirilemez. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, yeni istihdam alanları da ortaya çıkacak ve geleceğin meslekleri bizlere yeni fırsatlar sunacak. Bu yeni meslek dalları, bizlere farklı dünyaların kapılarını açacak ve iş imkanlarını arttıracak.

Bu konu 1 yıl önce 2 defa tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 31 Ocak 2023 01:16
xCoDex reacted
(@uygarist)
Gönderiler: 2
Yeni Üye
 

Zaten yıllar öncesinden bir çok meslek dalının ortadan kalkacağını, bunun başında da hukuk alanının geleceğini okumuştum. Muhtemelen yapay zeka karşısında bir çok sektör direnemeyecek, hep birlikte göreceğiz. 

 
Gönderildi : 23 Ağustos 2023 10:23
xCoDex reacted
xCoDex
(@xcodex)
Gönderiler: 12
Eminent Member
 

Gönderen: @uygarist

Zaten yıllar öncesinden bir çok meslek dalının ortadan kalkacağını, bunun başında da hukuk alanının geleceğini okumuştum. Muhtemelen yapay zeka karşısında bir çok sektör direnemeyecek, hep birlikte göreceğiz. 

Evet, yapay zeka gelir gelmez birçok mesleğin değerini çaldı ? Dikkat etsinler de kendi elleriyle ürettikleri yapay zeka, yazılımcısının işini çalmasın ?

 

 
Gönderildi : 24 Ağustos 2023 05:01
Paylaş: