Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yapay Zekâ Konusunda Bilmemiz Gereken 10 Değerli Bilgi!

1 Gönderiler
1 Üyeler
0 Reactions
166 Görüntüleme
Jasmine
(@jasmine)
Gönderiler: 38
Yönetici Admin
Konu başlatıcı
 

 

 

Jl426t

Modern bilişim teknolojisi ile birlikte, insanların düşünme yeteneğine sahip ve profesyonelce komutları yerine getirebilen bilgisayarlar üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar, mekanik bir işleyişe sahip düşünce ve karar verme mekanizmalarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu teknolojinin zemininde yer alan ve Türkçede "yapay zeka" olarak adlandırılan teknoloji, Artificial Intelligence (AI) teknolojisi ve onu besleyen algoritmalar sayesinde gelişmiştir.

Günümüzde, bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde duyduğumuz ve sıkça kullanılan AI hakkında öğrenmeniz gereken başlıklar şunlardır:

1. AI’nin İzlerini Eski Tarihte Bulmak Mümkün

AI teknolojisi ve makine zekası fikirleri, antik Yunan mitlerinden, Orta Çağ hikayelerinden ve insan düşüncesinden ve duygularından etkilendiği heykellere tapınan topluluklardan da benzerlikler taşıyor.

2. Alan Turing Etkisi

Alan Turing, "Makineler düşünebilir mi?" sorusuna cevap aramak için bir makale yazdı ve bu makalede "Turing Testi" olarak bilinen "İmitasyon Oyunu"ndan bahsetti. Bu testte, bir bilgisayar ile iki oyuncu yer alır ve oyuncuların cinsiyetini tahmin etmek için bir dizi soru sorulur. Turing Testi, makinenin gerçek bir insan gibi davranıp düşünebilmesinin kanıtı olarak kabul edilir.

3. Resmi AI Araştırmaları

Yapay zekanın gelişimi için atılan adımlardan biri, 1956 yılında gerçekleştirilen Dartmouth Konferansı'nda John McCarthy tarafından atıldı. McCarthy, burada yapay zekanın temel formülünün kullanımı hakkında konuştu ve araştırmaların yönünü bu yönde belirledi.

4. Doğal Dil İşleme (NLP)

Yapay zekânın en önemli hedeflerinden biri, insanların doğal dillerinde kullandıkları seslerin ve kelimelerin bilgisayarlar tarafından algılanması, anlaşılması ve iletişim kurulabilmesinin sağlanmasıdır.

5. Makine Öğrenmesi ile AI Arasındaki Fark

Makine öğrenmesi ve yapay zeka terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır ancak bu iki kavram aynı şeyi ifade etmez. Makine öğrenmesi, yapay zekanın bir uygulama alanıdır ve makinelerin verilere erişme ve öğrenme yeteneği kazanması için kullanılır

6.Özerk Araçlar

Robot veya sürücüsüz araçlar, son yıllarda taşımacılık alanında büyük bir atılım yapmıştır. Bu araçlar, kendilerini yönlendirebilen, insan müdahalesine ihtiyaç duymayan ve çevrelerindeki nesneleri algılayabilen araçlardır. Bu teknolojinin ortaya çıkmasında büyük bir rol oynayan faktörlerden biri de yapay zeka teknolojisidir."

7. AI Şirketlerine Büyük Şirketler ve Yatırımcılar Fon Sağlamakta

Günümüzde, yapay zeka teknolojisinin geleceği öngörülerek sağlık sektöründen özerk araçlara kadar birçok alanda yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlere yatırım yapan büyük firmaların sayısı hızla artıyor.

8. Yapay Zekaya Sahip Robotlar Geliştirmeyi Sağlıyor

Günümüzde, yapay zeka teknolojisinin geleceği öngörülerek sağlık sektöründen özerk araçlara kadar birçok alanda yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlere yatırım yapan büyük firmaların sayısı hızla artıyor.

9. AI Sayesinde Gelişen Teknolojiler

Yapay zeka teknolojisi, geleceğin teknoloji alanının şekillenmesinde büyük rol oynayan sanal dünyasındaki asistanlar, arttırılmış gerçeklik payları ve akıllı teknolojilerin profesyonelce kullanımı ile birlikte gelişiyor.

10. AI Hakkında Ortaya Çıkan Farklı Fikirler

Stephen Hawking, yapay zekaya yatırım yapan büyük şirketleri eleştirerek, insanlığı tehdit edebilecek yapay zeka riskleri konusunda uyarılarda bulundu. Öte yandan, Elon Musk ve Bill Gates de yapay zekanın olası tehlikelerine dikkat çekerek, insanlar ve yapay zeka arasındaki etkileşimde denge kurulması gerektiğini belirttiler.

Bu konu 1 yıl önce 3 defa tarafından Jasmine tarihinde düzenlendi
 
Gönderildi : 13 Ocak 2023 01:27
Paylaş: